Ivana Bodrožić: Fikcija

 Ivana Bodrožić, rođena je u Vukovaru 1982. godine. Magistrirala je na odsjecima kroatistike i filozofije Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Opću je gimnaziju pohađala u Zagrebu, dok dio djetinjstva provodi u Kumrovcu. Njezina su djela, prevedena na petnaestak jezika, a za svoj je književni rad primila brojne inozemne i domaće nagrade.

Autorica je prevođenih i nagrađivanih romana, zbirki priča i zbirki poezije: Hotel Zagorje, Prijelaz za divlje životinje, Rupa, Usijavanje, 100% pamuk, In the Sentimental Mood, Prvi korak u tamu, Klara Čuda stvara, te Sinovi, kćeri.

Naslov „Fikcija“, nalaže mi zaključiti da se radi o zbirci izmišljenih priča, u kojima su teme stvarne, moguće i aktualne. Pandemija koronavirusa, majčinstvo, trudnoća, obiteljski i prijateljski odnosi, ples na šipci, zgode u jednoj stambenoj zgradi, ratovi, Vukovar, ljubav Hrvatice i Srbina, u koju okolina često „zabada nos“, feminizam, nasilje u muško-ženskim odnosima, radionice kreativnog pisanja i književni rad žene, majke i spisateljice. Mislim da ćete u ovoj knjizi itekako uživati, svakako vrijedi, pročitati je. Čitateljska će se publika sigurno prepoznati u nekim, ako ne i u svim pričama!

Read more »

Agatha Christie: Zla kuća (književna preporuka)

Agatha Christie, autorica je detektivskih priča, koje je nužno dočitati, jer počinitelj je nepoznat, sve do kraja knjige. Čitateljsku će publiku sigurno zanimati, je li za sve slučajeve odgovorna ista osoba. Priča je strukturirana tako da su, u „zloj kući“ sumnjivi svi likovi. 

Također, u toj se kući dogodilo nekoliko tragedija zbog kojih cijela obitelj Leonides mora surađivati s policijom. Kako je, i čime otrovan bogati starac, u dobi od osamdeset i pet godina, te kome je što oporučno ostavio, kao i detalje ostalih tragičnih zbivanja, morate pročitati sami. Čitatelji koji preferiraju detektivske priče, poput najmlađega ženskog lika u romanu, neće moći ispustiti knjigu ili odložiti je na stol!

Read more »

Agatha Christie: Bliži se čas

Uspješan i poznat tenisač Nevile Strange živi sa suprugom Kay i želi da se njegova sadašnja supruga sprijatelji s njegovom bivšom suprugom Audrey. Takvu situaciju nimalo ne podržava ledi Tressilian, udovica u čijoj se vili na moru gosti okupljaju na večeri.

Knjiga je odlična, jer ima zamršenu radnju, punu zanimljivih i napetih događaja i likova, uključujući iznenadne krađe, pokvareno dizalo, pozadinu jedne prometne nesreće sa smrtnom posljedicom i neočekivane prijateljske i ljubavne odnose.

Pročitajte ovu zanimljivu i napetu detektivsku priču, kako biste otkrili detalje, u istrazi unaprijed isplaniranog ubojstva!

Prema ovom je romanu, snimljen film, naslova „Prema ništici“, u kojemu se pojavljuju svi likovi, no dolazi i gospođica Marple, kao prijateljica ledi Tressilian koja se bavi slikanjem, ali zapravo, kao detektivka surađuje s policijom i otkriva pozadinu ubojstva stare dame i udovice Tressilian!

Nadam se da ćete i film rado pogledati!

Read more »

Albert Camus: Stranac

 Jedan od najznačajnijih romana u dvadesetom stoljeću, dijelom je Camusijeva ciklusa apsurda, koji uključuje još i dramu „Kaligula, te filozofski esej „Mit o Sizifu.“

Roman „Stranac“, objavljen je tijekom njemačke okupacije Pariza, a njegova je tema, jedna od važnijih književnih tema dvadesetoga stoljeća, život otuđenoga čovjeka, odnosno „autsajdera.“

Glavni je lik ravnodušan prema svemu, i otuđen od društva na sve načine, a kako biste razumjeli i saznali sve detalje o njegovim postupcima i odnosima s ostalim likovima, ostaje vam samo pročitati ovaj književni tekst!

Uz toplu književnu preporuku, voljela bih istaknuti da smo, u današnje vrijeme, zahvaljujući mobilnim telefonima, društvenim mrežama i tehnološkom napretku, itekako međusobno otuđeni. Kratke se poruke šalju samo, „forme radi“, a druženja i fizičkih kontakata, sve je manje. Bojim se da buduće generacije neće znati ni primiti olovku, već je danas razvoj motoričkih sposobnosti, u kašnjenju!

Read more »

Slavenka Drakulić -Dora i Minotaur: Moj život s Picassom

 Slavenka Drakulić, rođena je u Rijeci, 1949. godine.

U književnim se tekstovima bavi bolešću, ženskim tijelom i traumom, a u publicističkim ratom i postkomunizmom.

Prvi je prilog feminizmu u Hrvatskoj, publicistička knjiga Smrtni grijesi feminizma (1984.), a objavila je i romane: Mramorna koža, Kao da me nema, Božanska glad, Hologrami straha, Optužena i Frida ili o boli. Danas živi na relaciji Švedska-Hrvatska.

Roman, napisan na temelju zapisa iz bilježnice Dore Maar, koju je, navodno pronašla autorica.

Poznata slikarica i fotografkinja, u prvome je licu pisala o svom odnosu s Pablom Picassom, talentiranim slikarom, kojemu je, sve što ga okružuje moglo biti inspiracijom za stvaralaštvo. Tako mu, nažalost ni žene nisu značile ništa posebno, moglo bi se reći da ih je koristio kao svoje muze (volio ih je portretirati), a kada mu više nisu bile potrebne, samo bi ih odbacio.

U književnom ćete tekstu primijetiti da se Picasso, prema svima (ne samo prema ženama) ponašao, kao prema običnim objektima. Dora Maar i Pablo Picasso, većinom su se družili s nadrealističkim umjetnicima. U svojim je bilješkama, poznata fotografkinja, pjesnikinja i slikarica opisala i odnos sa svojim roditeljima, kako tužne, tako i sretne trenutke u životu.

Bila je hrvatskoga porijekla (taj je podatak naveden u romanu).

Ovaj roman, sigurno nikoga neće ostaviti ravnodušnim, pogotovo mislim na čitateljice!

Read more »

Slavenka Drakulić: Hologrami straha (recenzija romana)

 Književnica i novinarka Slavenka Drakulić, autorica je romana s elementima autobiografije. U književnome tekstu opisuje dane provedene u bolnici, u New Yorku, postupak dijalize i presađivanja bubrega. Svi navedeni događaji, djelom su Slavenkina osobnoga iskustva.

Tek kada posjeti bolnicu i ugleda osobe na čijem je mjestu i sama bila, pripovjedačica može biti zahvalna na tome što je bezbolno prošla vrlo neugodno iskustvo, morala je čak iskusiti i mjerenje razine šećera u krvi.

Čitateljska će publika shvatiti kakav je osjećaj biti u neizvjesnosti, strahu od smrti, neuspjele operacije, no kako svaka medalja ima dvije strane, tako je osoba sretna kada se osjeća bolje, može nakon dugoga vremena udahnuti svježi zrak ili u nekoliko koraka uspije prijeći bolnički hodnik.

Pročitajte roman, jer u njemu su na najbolji način opisani najveći ljudski strahovi, kroz prizmu obiteljskih i prijateljskih odnosa, a ponekad tuge, usamljenosti i samoće.

Roman ocjenjujem pozitivno, iako je pisan u turobnome ozračju!

Read more »

Slavenka Drakulić: Frida ili o boli

Slavenka Drakulić, napisala je izvrstan roman o meksičkoj slikarici Fridi Kahlo, koja je u četrdeset i sedam godina života preživjela trideset i dvije operacije, jer joj je bila smrskana noga, uništena kralježnica, a utrobu joj je probola željezna šipka. Unatoč svim razočaranjima, pretrpljenoj fizičkoj boli, ovisnosti o krevetu, jer, Frida je bila sva u gipsu i korzetima, ipak je, zahvaljujući slikarstvu uspjela živjeti relativno ispunjen život.

Tješilo ju je upravo slikanje svih svojih patnji.

Čitajući ovaj fantastičan, a istovremeno tužan roman, možda ćete i zaplakati nad Fridinim problemima i sudbinom, ali vrijedi shvatiti da se sa svim nedaćama, na ljubavnom i fizičkom planu, do neke prijelomne točke u životu ipak može živjeti i izdržati svaka bol. Frida Kahlo, ipak je u jednom trenutku shvatila da joj se ne isplati čekati smrt da dođe sama.

Slavenka Drakulić, književnica je koja je također doživjela neka traumatična iskustva, stoga joj je baš Frida Kahlo bila inspiracija za pisanje romana koji je napisan jezikom boli i jezikom ljubavi. Čitatelji će, nadam se uvidjeti da u životu uvijek treba pronaći neki smisao, te da se čovjek najbolje osjeća u zdravomu i neograničenom tijelu, pa i duhu!

Read more »

Macan: Šetnja

Čitajući ovu grafičku novelu, osim na kvalitetno smišljene replike, naišla sam i na odlično nacrtane i ulančane epizode! Stvarno sam spoznala da umjetnost u bilo kojem obliku, može pomoći čovjeku u tome da ispolji sve svoje emocije i time ublaži bol i tugu, nakon gubitka neke voljene i bliske osobe.

Umjetnost omogućuje obraćanje osobi koju volimo, a nije fizički prisutna, jer na taj način izgovorimo sve što nismo stigli, književnim, likovnim, filmskim ili kojim drugim umjetničkim djelom. Čitateljska publika, neka se pripremi na mogućnost zamagljena pogleda, zbog suza u očima, no ako netko ima slično iskustvo, najbolje će razumjeti ovakvu kombinaciju književnih i grafičkih ostvarenja!

Read more »

Tena Štivičić: Tri zime

U pitanju je dramski književni tekst koji je napisan, najprije na engleskom jeziku. Drama je to, koja je osvojila nagradu Susan Smith Blackburn za 2015. godinu!

Vrijeme radnje, uvijek je zima, ali razlikuju se godine: 1945, 1990. i 2011. Kompozicija drame, sastavljena je od četrnaest scena i ženskih likova, koji se uglavnom ponavljaju, pri čemu su u svakoj sceni prikazani u nekoj drugoj generaciji i političko-povijesnom kontekstu. Dodana je i "Četvrta zima", čija se radnja odvija u 1918. godini, a samo se uz autoričin pristanak može izvesti na nekoj kazališnoj pozornici! Kontekst drame, odnosi se na ratna i poslijeratna zbivanja, te živote ženskih likova u sjeni takvih zbivanja, a i na njihove odnose sa svojim partnerima, roditeljima, djecom i ostalim članovima obitelji.

Osvrnemo li se na povijest književnosti, možemo zaključiti da su muški likovi, oni koji prevladavaju u svim vrstama književnih tekstova, dok u ovome to nije tako, pa je i feminizam došao do izražaja! Ova drama, moja je topla preporuka čitateljima, posebno onima koji su pogledali i kazališnu predstavu. Moći će napraviti usporednu analizu istoga teksta, doživljenoga knjigom i prikazom na sceni!

Read more »

M. W. Crawen: Crno ljeto (književna preporuka)

Jered Keaton, slavni je britanski kuhar koji ima restoran, s tri Michelinove zvjezdice. Najčešće priprema ukusna jela za bogate i slavne osobe, karizmatičan je, inteligentan i vrlo šarmantan čovjek, prikazan kao psihopat. Optužen je za ubojstvo svoje kćeri Elizabeth, stoga služi doživotnu zatvorsku kaznu, ali je li Jered Keaton kriv samo za jedno ubojstvo?

Kako Elizabethino tijelo nikada nije pronađeno, chef Keaton, osuđen je, temeljem svjedočenja narednika Washingtona Poea. Osnovno pitanje, na koje valja odgovoriti u ovome romanu, povezano je s uzorcima krvi i njihovom mogućom zamjenom. Kako se to, odjednom može pojaviti žena, za koju svi šest godina misle da je mrtva? Tek sam čitajući posljednja poglavlja romana, shvatila da je način izvršavanja vodećega zločina, užasan. Nakon 68 poglavlja, na kraju romana možete pročitati i autorove zahvale! 

Ako vas zanima rasplet ovoga napetoga romana, nemojte propustiti, pročitati ga! Saznat ćete, je li Elizabeth Keaton ubijena, oteta ili ipak živa!

Read more »

Pavao Pavličić: Crveno pile

Mlada žena, koja prodaje lijekove za međunarodnu korporaciju, a zatim i njezin suprug, šef kabineta ministra iseljeništva, ubijeni su.

Rješavajući taj slučaj, urednik Crne kronike Ivo Remetin sa svojim prijateljem, Vladom Šoštarom koji je zaposlen kao inspektor u zagrebačkoj policiji, upoznaje osobe različitih profila i dobiva uvid u različite ljudske sudbine. Ubojstvo ranije spomenute mlade žene, koja je majka jedne malene djevojčice, počinjeno je dok je novinar u Crnoj kronici, sa svojom suprugom bio u posjetu prijateljima, stanovnicima jednoga novozagrebačkog naselja. S novinarom Ivom Remetinom  i njegovom suprugom, za to je vrijeme bio i njihov unuk.

Morate pročitati ovaj napeti roman, kako biste otkrili na koji je način Ivo Remetin, zbog vlastite pronicljivosti riješio jednu zagonetku!

Read more »

Pavao Pavličić: Tri petka u travnju

Odličan kriminalistički roman koji sam pročitala prošle godine.

Novinar crne kronike Ivo Remetin odlazi na poslovni put u Osijek, ni ne sluteći kakav ga istraživački zadatak očekuje. U tri petka, kada će morati dolaziti u Osijek, grad će potresati nasilne smrti građana.

Čitatelji koji vole krimiće, pročitat će ovaj roman, vjerujem s užitkom, a za one koji ne preferiraju kriminalističke romane, mislim da bi, čitajući baš ovaj, lako mogli promijeniti mišljenje!

Read more »